Lazdyno Medis: Auginimas, Priežiūra Ir Dauginimo Patarimai

Lazdyno medis – tai puikus pasirinkimas tiek grožio siekiantiems sodybos savininkams, tiek vertinantiems natūralius ir sveikus uogų derlius. Šiame straipsnyje išsamiai ir paprastais žodžiais pasidalinsime žiniomis apie lazdyno auginimą: nuo tinkamos vietos parinkimo iki medžio priežiūros subtilybių. Aptarsime, kodėl lazdynas priskiriamas prie nereiklių augalų ir kaip efektyviai jį dauginti, kad užtikrintume sveiką augimo procesą ir gausų riešutų derlių. Straipsnyje pateikta informacija padės kiekvienam sodo mėgėjui lengviau suprasti lazdyno auginimo niuansus ir galės prisidėti prie sėkmingo savo sodo sukūrimo. Be to, atsižvelgsime į realistiškus kainų rėžius, susijusius su lazdyno sodinukų įsigijimu ir priežiūra, kad skaitytojas galėtų apsvarstyti šio augalo įtraukimą į savo sodo augalų asortimentą, atsižvelgdamas į savo biudžetą.

Lazdyno Medžio Apžvalga

Lazdynas – tai lapuočių medis arba krūmas iš Corylus genties, žinomas dėl savo skanių vaisių – riešutų. Jo išvaizdos bruožai yra charakteringi: lazdynas pasižymi tankiais, žaliomis lapais ir paprastai formuojamas kaip krūmas ar aukštesnis medis. Lazdynas gali pasiekti iki 6-7 metrų aukštį, priklausomai nuo rūšies ir auginimo sąlygų. Šis medis yra ne tik dekoratyvinė augalų pasirinkimo dalis, bet ir naudingas dėl savo vaisių – riešutų, kurie naudojami maistui ir turtingi baltymais bei vitaminais.

Lietuvoje paplitusios lazdyno rūšys yra paprastasis lazdynas (Corylus avellana) ir turkio lazdynas (Corylus colurna). Paprastasis lazdynas dažniausiai auginamas dėl vaisių – lazdyno riešutų, kurie subręsta rugsėjo mėnesį. Turkio lazdynas dažniau pasodinamas kaip dekoratyvinis augalas dėl gražios lajos ir kiek didesnio atsparumo salčiui.

Lazdyno pasirinkimas sode priklauso nuo konkrečių asmeninių pageidavimų ir sodo sąlygų. Renkantis augalą reikėtų atsižvelgti į jo auginimo vietos klimatines sąlygas, dirvos tipą ir priežiūros reikalavimus. Taip pat svarbu yra nustatyti, ar medis bus sodinamas dėl jo estetinės išvaizdos, ar siekiama užauginti riešutus.

Riešutų Ūkininkavimo Nauda

Lazdynų auginimas ne tik praturtina sodą, bet ir gali būti pelninga veikla. Riešutai yra vertinami dėl savo maistinės vertės, todėl užauginę lazdyno medį, galima gauti ir ekonominės naudos. Lazdyno riešutai yra paklausūs tarp vartotojų, o jų kaina rinkoje svyruoja priklausomai nuo riešutų kokybės ir pasiūlos. Bendra kainų tendencija rodo, kad kokybiški ir ekologiški riešutai yra vertinami brangiau.

Ekonomiškai naudinga yra ir lazdyno medienos panaudojimas. Ji laikoma tvirta ir lankstia, todėl tinkama baldų gamybai, taip pat naudojama įvairiomis amatų sritimis, pavyzdžiui, vyno gamyboje lazdyno mediena naudojama kaip pilstymo lazdos.

Lazdyno Auginimas ir Priežiūra

Rinkantis lazdyną svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad augalas mėgsta saulėtą arba lengvai pavėsį vietą bei gerai nusausintą, derlingą dirvą. Augalas gali prireikti papildomos apsaugos nuo vėjų, ypač jaunas augalas augimo pradžioje. Lazdyno priežiūra yra gana nesudėtinga, tačiau reikalingas tam tikras įsipareigojimas – reikia reguliariai genėti augalą, kad užtikrinti gerą vaisingumą ir derlių.

Ūkininkaujant lazdyną, būtina taip pat stebėti įvairias ligas ir kenkėjus, kurie gali užpulti augalą ir sumažinti jo produktyvumą. Dažniausiai pasitaikančios problemos yra lapų geltumas arba medžių kamienų puvinys.

Lazdyno Medžio Auginimas

Lazdynas – vienas iš populiariausių medžių tiek tradiciniuose, tiek šiuolaikiniuose soduose, nes jis ne tik gražus, bet ir duoda naudingų riešutų. Šio straipsnio tikslas – detaliai aprašyti, kaip auginti lazdyną, pradedant nuo sodinuko pasirinkimo ir baigiant jo išsodinimu į žemę.

Sodinukų Pasirinkimas

Rinkdamiesi lazdyno sodinukus, atkreipkite dėmesį į jų būklę ir sveikatą. Geriausia sodinukus įsigyti specializuotose ar patikimuose augalų pardavimo taškuose. Svarbu pasirinkti tokius sodinukus, kurie būtų be jokių ligų požymių, nesveiko išvaizdos ar pažeistų šaknų.

Vietos Paruošimas Sodinimui

Prieš sodinant lazdyną, būtina tinkamai paruošti vietą. Lazdynui geriausiai tinka saulėta arba dalinai apšviesta vieta, apsaugota nuo stipraus vėjo. Žemė turėtų būti derlinga, gerai drenuojama. Jei dirvožemis sunkus ir molingas, rekomenduojama įmaišyti smėlio, durpių ar komposto, kad pagerintumėte jo struktūrą.

Dirvožemio Aspektai

Lazdynas mėgsta šarminį arba neutralų dirvožemį. Prieš sodinant būtina atlikti dirvožemio pH testą. Jeigu dirvožemio rūgštingumas per aukštas, galima jį neutralizuoti pridedant dolomitinės miltų arba kalkių.

Sodinimo Proceso Aprašymas

Sodinimas prasideda nuo duobės kasimo. Duobė turi būti pakankamai didelė, kad tilptų visos sodinuko šaknys. Prieš sodinant, šaknys reikėtų trumpam pamirkyti vandenyje, kad jos geriau įsišaknytų. Sodinuko šaknies kaklelis turėtų būti lygiu su žeme, kad augalas geriau įsitvirtintų ir vystytųsi. Po sodinimo vietą reikėtų kruopščiai laistyti ir mulčiuoti, kad palaikytų drėgmę ir sumažintų piktžolių augimą.

Atkreipkite dėmesį, kad gardinti dirvą ir sodinti lazdyną geriau pavasarį arba rudenį – šie metų laikai yra laikomi idealiausiais sodinimui. Sodinant keletą lazdynų, tarpusavyje palikite bent 4-5 metrų atstumą, taip užtikrinsite pakankamą erdvę jų augimui ir vaisių bręsimui.

Vis dėlto, lazdyno medžio auginimas nėra sudėtingas procesas, tačiau reikalauja tam tikros priežiūros ir tinkamos paruošties. Rūpinantis sodinuku tinkamai ir kantriai, galima auginimo procese pasiekti puikių rezultatų ir mėgautis skaniais riešutais tiesiai iš savo sodo.

Lazdyno Priežiūra: Auginimo Ypatumai

Lazdynas – tai vertingas ir daugelyje sodybų ar sodų augantis medis. Kad jis tinkamai augtų ir džiugintų sodininkus derliumi, reikia skirti dėmesį jo priežiūrai. Šiame straipsnyje aptarsime esminius lazdyno priežiūros aspektus: laistymą, trąšų naudojimą, genėjimą bei kenkėjų ir ligų kontrolę.

Laistymo Svarba ir Dažnumas

Lazdynui svarbu užtikrinti pakankamą drėgmės lygį, ypač jauniems augalams. Intensyvus laistymas būtinas karštomis vasaros dienomis, kai ilgiau išlieka sausa periodų. Patyrę sodininkai rekomenduoja laistyti lazdyną anksti ryte arba vakare, kad sumažintumėte vandens išgaravimą. Reikia stebėti, kad dirva būtų drėgna, bet ne permirkusi. Per didelis drėgmės kiekis gali lemti šaknų pūvimą.

Trąšų Naudojimas ir Dirvos Praturtinimas

Lazdynui augti ir derėti reikalingos maistingos žemės. Įprasta yra pavasarį ir rudenį prižiūrėti dirvą, ją papildant kompostu ar specialiomis trąšomis. Augalo poreikis priklauso nuo dirvos būklės, todėl rekomenduojama atlikti dirvos tyrimus. Tokiu būdu būsite tikri, kad augalui trūkstamas maistines medžiagas bus tiekiama tiksliai ir racionaliai, be perdozavimo rizikos.

Genėjimo Ypatumai ir Laikas

Genėjimas atliekamas siekiant palaikyti medžio formą, pagerinti šviesos prasiskverbimą į vainiką ir užtikrinti geresnį derlių. Geriausias laikas genėti lazdyną – ankstyvas pavasaris arba vėlyvas ruduo, kuomet medis yra „miegančioje“ būsenoje. Genėjant pašalinkite sausas, ligotas, pažeistas šakas ir tas, kurios auga vidine medžio pusėje, trukdydamos kitoms vystytis.

Kenkėjų ir Ligų Prevencija bei Gydymas

Lazdynui gresia įvairūs kenkėjai ir ligos, kurie gali žymiai sumažinti derlių bei medžio gyvybingumą. Prevencijai svarbu laikytis tinkamos agrotechnikos, reguliariai tikrinti augalą ir naudoti fitosanitarines priemones. Pastebėjus kenkėjus ar ligos simptomus, reikia nedelsiant imtis reikiamų veiksmų, konsultuojantis su specialistais ar fitopatologais. Natūralios, necheminės priemonės, kaip antai augalų ekstraktų purškalai, yra vis populiaresnės dėl jų mažesnio poveikio aplinkai.

Visais šiais priežiūros aspektais pasirūpinus, galima tikėtis, kad lazdynas džiugins ne tik savo žaliuojančia išvaizda, bet ir sodriu riešutų derliumi. Atminkite, kad kiekvienas augalas yra unikalus, todėl būkite kantrūs ir stebėkite, kaip jūsų lazdynas reaguoja į priežiūros priemones. Tinkama lazdynų priežiūra atsiperka gamtos gėrybėmis bei sodininko pasitenkinimu.

Lazdyno medžio dauginimas: pagrindiniai metodai

Sodininkystėje populiarus ir praktinis augalas – lazdynas. Jis ne tik papuošia sodą, bet ir duoda vertingų riešutų derlių. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip savarankiškai padauginti lazdyno medį naudojant keletą įvairių metodų. Pateiksime žingsnius, kaip tai padaryti paprastai ir veiksmingai namų sąlygomis.

Dauginimas šakų auginiais

Šis būdas yra tarp populiariausių ir efektyviausių lazdyno dauginimo metodų. Jį pasirinkę, turite laikytis šių žingsnių:

 • Pasirinkite sveiką ir stiprią lazdyno šaką.
 • Šaką nupjaukite ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant sultims tekėti.
 • Įstrižai nupjaukite šakas, kad padidintumėte įsišaknijimo paviršių.
 • Šakų auginius sodinkite į drėgną smėlio ir durpių mišinį.
 • Dengkite auginius folija ar plastiku, kad palaikytumėte aukštą drėgmės lygį.

Dauginimas šaknų atžalomis

Lazdynas kartais pats sukuria dauginimosi medžiagą, vadinamą šaknų atžalomis. Šie jauni augalai pasirodo aplink pagrindinį medį ir gali būti naudojami kaip naujos pasėlis. Dauginimui šaknų atžalos naudojamos šitaip:

 • Raskite jauną atžalą, augančią iš lazdyno šaknies.
 • Atsargiai atskirkite atžalą nuo motininio augalo, palikdami kuo daugiau šaknų.
 • Atžalą sodinkite į paruoštą dirvą, kurioje ji galės augti.

Sėklų sodinimo galimybės

Šis metodas yra ilgiausias, bet suteikia galimybę užauginti daug augalų iš mažo kiekio sėklų. Sėklos turėtų būti renkamos iš subrendusių lazdyno vaisių – riešutų. Sėklų sodinimas:

 • Surinkite subrendusius riešutus rudenį.
 • Laikykite juos vėsioje ir sausoje vietoje per žiemą.
 • Vasarai prasidedant, pasodinkite sėklas į paruoštą dirvą arba sėjinukus.
 • Augalus persodinkite į nuolatinę augimo vietą juos pakankamai sustiprėjus.

Svarbu nepamiršti, kad augalų dauginimas yra procesas, reikalaujantis kantrybės ir pastangų. Kainų intervalai šiems metodams labai skiriasi, atsižvelgiant į vietovės ypatybes, sėklų kainas ir kitus sodinimo reikmenis. Vis dėlto, galima teigti, kad dauginimas šaknų atžalomis yra pigiausias variantas, nes nereikalauja jokių papildomų įsigijimų, o šakų auginiais bei sėklomis dauginti augalus gali būti šiek tiek brangesnis, jei reikia pirkti papildomus dirvos mišinius ar auginimo indus.

Atkreipkite dėmesį, kad skirtingi dauginimo metodai gali duoti skirtingus rezultatus, atsižvelgiant į augalo veisles, klimato sąlygas ir rūpinimosi lygį. Tačiau šie aprašyti būdai suteikia galimybę kiekvienam sodininkui atrasti būdą, kuris labiausiai atitinka jo galimybes ir lūkesčius.

Lazdyno Medžio Priežiūros Ir Dauginimo Klaidos

Augalas, kuris per metus ne tik džiugina savo žaliomis lapų burėmis, bet ir dovanoja naudingus ir skanius riešutus, yra lazdynas. Tačiau jo auginimas ir dauginimas gali būti sudėtingi, jei nežinome konkrečių gudrybių ir būdų, kaip tinkamai prižiūrėti šį medį. Todėl šiame straipsnyje išnagrinėsime dažniausias klaidas, kurias galime padaryti auginant lazdyną.

Neatitinkamos Aplinkos Parinkimas

Viena iš klaidų yra netinkamos augavietės parinkimas lazdynui. Šis augalas geriausiai jaučiasi drėgnose, derlingose, gerai nusausintose dirvose. Lazdyno netinkama vieta gali būti toks faktorius, kuris neigiamai paveiks augalo augimą bei derlių.

Nepakankamas Ar Per Gausus Laistymas

Lazdyną reikia laistyti reguliariai, ypač jaunus augalus, kuriems svarbu išlaikyti nuoseklų drėgmės lygį. Tačiau per daug drėgmės gali sukelti šaknų pūdymą ar ligas, o nepakankamas laistymas – augalo stresą ir mažesnę derliaus gausą.

Netinkamas Genėjimas Ar Jo Nebuvimas

Lazdynui reikalingas reguliarus genėjimas, siekiant skatinti produktyvų riešutų formavimąsi ir saugoti medį nuo ligų bei kenkėjų. Genėjimo klaidos gali apsunkinti augalo derlingumą ir netgi pakenkti jo sveikatai.

Perteklinė Tręšimas

Pernelyg didelis trąšų kiekis gali ne tik neužtikrinti geresnio augimo, bet ir pakenkti augalui bei aplinkai. Reikėtų vengti dažno ir stipraus tręšimo, o vietoj to naudoti subalansuotus augalo poreikius atitinkančius trąšų kiekius.

Klaidos Dauginant

 1. Dauginimas per vegetatyvinį būdą neatsižvelgiant į medžio individualias savybes. Svarbu žinoti, kad skirtingų veislių lazdynai gali reikėti skirtingų dauginimo būdų.
 2. Dauginant naudojant sėklas, nekreipiamas dėmesys į jų stratifikaciją, kuri būtina sėkloms suaktyvinti.
 3. Netinkamas auginių paruošimas ar priežiūra gali sukelti nepakankamą šaknų formavimąsi ir augalo vystymąsi.

Lazdynų auginimas ir priežiūra reikalauja kantrybės ir tam tikrų žinių, bet įvengus būtent šių klaidų, galima ne tik išvengti daug nereikalingų rūpesčių, bet ir pasidžiaugti sveiku, gražiu medžiu bei sodriu derliumi. Svarbiausia yra augalo poreikių supratimas ir tinkamų auginimo bei priežiūros metodų taikymas.

Lazdyno Auginimas: Visos Svarbiausios Žinios

Mylėtojai daržuose auginti lazdynus dažnai ieško patarimų, kaip tinkamai prižiūrėti šiuos augalus ir kaip užtikrinti, kad medeliai nešiotų derlingus riešutus. Šiame straipsnyje pateikiame būtent tokius patarimus, atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, kurie padės jums geriau pažinti lazdyno medį ir jo priežiūros ypatumus.

Kaip pasirinkti tinkamą vietą lazdynui sodinti?

Lazdynas yra neaukštas medis, kuriam reikia daug šviesos ir tam tikros apsaugos nuo stiprių vėjų. Renkantis vietą sode, vertėtų atsižvelgti ir į tai, kad medis mėgsta derlingą, gerai drenuojamą dirvą. Taip pat svarbu užtikrinti, kad medis neturėtų per arti stovinčių kitų augalų, kad nesusidurtų šaknų konkurencija.

Kokios lazdyno priežiūros ypatumai?

Lazdynų priežiūra nėra itin sudėtinga. Svarbiausia yra reguliariai laistyti augalus ypač sausais laikotarpiais, tręšti, jei reikia, ir genėti per žiemą. Genėjimas padeda formuoti medžio vainiką ir skatina geresnį derėjimą.

Kaip dauginamas lazdynas?

Lazdynas dauginamas vegetatyviniais būdais, dažniausiai šakelių auginiais. Tai leidžia išsaugoti tėvinių augalų savybes. Taip pat galima sodinti riešutus, tačiau tokie medeliai ne visada paveldi tėvų savybes ir būna mažiau derlingi.

Ar lazdyno auginimas yra pelningas?

Tikslios lazdynų auginimo kainos nurodyti sunku, nes jos gali svyruoti priklausomai nuo regiono, veislės, priežiūros lygio ir daugelio kitų faktorių. Tačiau bendra tendencija rodo, kad reikia keletą metų kantriai laukti, kol medis pradės duoti derlių, o paskui galima tikėtis reguliarių pajamų iš pardavimų. Svarbu nuolatos sekti rinkos pokyčius ir prisitaikyti prie jų.

Atsakymai į šiuos ir daugelį kitų su lazdyno auginimu susijusių klausimų padės jums planuoti ir vykdyti daržo veiklas, kad užtikrintumėte sėkmingą ir derlingą augalų augimą. Verta prisiminti, kad sėkmė auginant lazdynus gali priklausyti ir nuo daugiau aspektų, tokių kaip augalų sveikata ir tinkamas sodinukų pasirinkimas. Žinios ir kantrybė – tai, ko reikia kiekvienam sodininkui!

Lazdynų auginimas: patarimai ir gudrybės

Kas negalėtų pasipriešinti lazdyno riešutų viliojimui? Šis kraštovaizdį praturtinantis augalas gali būti puiki jūsų sodo dalis. Žemiau pateikiame keletą patarimų, kaip sėkmingai užauginti sveikus ir derlingus lazdynus savo kieme.

Vieta ir sąlygos

Prieš sodinant lazdyną, svarbu pasirinkti gerai apšviestą vietą su derlinga ir gerai drenuojama žeme. Lazdynai gali augti ir daliniame pavėsyje, tačiau pilno saulės šviesoje augalai duos daugiau derliaus. Kita svarbi sąlyga – vandens tiekimas. Ypač svarbu laistymas, augalui dar tik įsišaknijus ir sausringais periodais.

Sodinimas ir priežiūra

Lazdynas sodinamas ankstyvą pavasarį. Augalo šakniastiebis turi būti sodinamas tokiame gylyje, kokiame augo prieš tai. Po sodinimo, augalą rekomenduojama gausiai palaistyti. Lazdynui augant, reguliariai patikrinkite, ar augalo šaknys nėra atviros – tai gali pakenkti augalui. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į sodinukų ir brandžių augalų atstumą – rekomenduojamas atstumas tarp lazdyno augalų yra 3–4 metrai.

Tręšimas

Nors lazdynai nėra reiklūs trąšų atžvilgiu, tačiau reguliarus subalansuotų trąšų naudojimas skatins geresnį augimą ir derėjimą. Pavasarį prieš žydėjimą lazdynus patartina tręšti azoto turinčiomis trąšomis, tai suteiks augalui papildomų maistinių medžiagų naujo augimo sezonui.

Sausros įveikimas

Sausros metu lazdynai turi būti reguliariai ir gausiai laistomi. Tai padės išvengti ankstyvo lapų vystymosi ir užtikrins, kad riešutai subręstų teisingai.

Ligų ir kenkėjų kontrolė

Apsaugoti lazdyną nuo ligų ir kenkėjų padės tinkama augimo sąlygų priežiūra. Verta reguliariai tikrinti lazdynus dėl kenkėjų, ypač vabalų ar amarų, ir naudoti natūralius arba cheminius insekticidus, jei pastebėsite infekciją. Taip pat rekomenduojama pašalinti sergančias ar negyvas šakas.

Genėjimas

Genėjimas padeda palaikyti sveiką augalą, taip pat gali pagerinti derliaus kokybę ir kiekį. Suaugusiems lazdynams genėjimas atliekamas pavasarį, nuimant sausas, sužeistas šakas ir tankinant krūmą. Jauni sodinukai genimi, siekiant formuoti tinkamą krūmo formą ir skatinti šakų augimą.

Riešutų rinkimas

Lazdyno riešutai paprastai noksta rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje. Riešutai rinktini, kai apvalkalas pradeda tapti rudos spalvos ir lėtai atsiskirti nuo vaisiaus. Geriausias laikas riešutų surinkimui – sausas, šiltas oras, nes tai apsaugo nuo pelėsių ir kitų grybelinių ligų.

Kainų kalbant, lazdynų sodinukų kainos gali labai skirtis, priklausomai nuo veislės, augalo dydžio ir pirkimo vietos. Paprastai sodinukai gali kainuoti nuo kelių eurų iki keleto dešimčių eurų. Rekomenduojame pirkėjams atlikti rinkos tyrimą, lyginti kainas ir įsigyti augalus iš patikimų ūkininkų arba sodo prekių parduotuvių.

Auginant lazdyną svarbu ne tik rūpintis augalu, bet ir mėgautis jo augimo procesu. Naudodami šiuos patarimus, turėtumėte sėkmingai išauginti sveiką lazdyną, kuris džiugins jus ir jūsų šeimą ne tik gražia išvaizda, bet ir skaniais riešutais.