Kaip Rašyti Laišką: žingsnis Po žingsnio Vadovas
Šių dienų pasaulis spartių technologijų ir skaitmeninio bendravimo ritmu greitai žengia į priekį, bet nepaisant to, laiško rašymo menas tebėra vienas iš pagrindinių žmonių komunikacijos įgūdžių. Yra daugybė priežasčių, kodėl šis įgūdis yra toks svarbus. Pirmiausia, laiškas gali tapti labai asmeniška bendravimo forma, kurioje galima išreikšti nuoširdžius jausmus, mintis ir idėjas. Be to, rašytinis žodis dažnai turi ilgesnį atgarsį ir gali būti išsaugotas kaip atminimo dalis.
Tuo pačiu metu laiško rašymas yra esminis įgūdis profesionaliame pasaulyje. Jis naudojamas, kai reikia oficialiai susitarti, pateikti siūlymą ar pranešimą, taip pat ir kai kuriamas svarbus dokumentas. Profesionalus bendravimas per laiškus padeda palaikyti ir stiprinti verslo ryšius, o gerai suformuluotas laiškas gali turėti didelės įtakos karjerai bei asmeninėms pažangoms.
Šiame straipsnyje mes pateiksime išsamią ir suprantamą laiškų rašymo vadovą, kuris bus naudingas visiems, nesvarbu, ar jūs turite gausią rašymo patirtį, ar tik pradedate savo kelionę rašytojo kelyje. Vadovas padės įsisavinti pagrindines rašymo taisykles, suprasti laiško struktūrą ir parinkti tinkamus žodžius siekiant norimo rezultato. Taigi, nepriklausomai nuo amžiaus ar profesijos, šie patarimai padės jums rašyti laiškus aiškiai, tiksliai ir įtaigiai. Pasinerkime į laiško rašymo pasaulį, kuris yra taip pat reikšmingas ir šių dienų skaitmeninėje erdvėje!
Laiško rengimo pagrindai
Kiekvienas iš mūsų gyvenime nors kartą susiduria su situacija, kai reikia parašyti laišką. Nors gyvename skaitmeninio bendravimo eroje, fizinis laiškas vis dar išlieka svarbus tam tikrose situacijose, pavyzdžiui, siunčiant oficialius dokumentus ar sveikinimus per šventes. Tad kaip išsirinkti tinkamus reikmenis laiškui ir suformuoti jo turinį? Į šiuos klausimus atsakysime žemiau.
Popieriaus ir voko pasirinkimas
Rinkdamiesi popierių ir voką, svarstykite laiško pobūdį. Formaliems laiškams rekomenduojama rinktis baltą arba kremines spalvas, o neoficialiems gali tikti ir šiek tiek spalvingesnis pasirinkimas. Popieriaus storis taip pat svarbus – storas, kokybiškas popierius paliks geresnį įspūdį nei plonas ir lengvai plyštantis. Vokas turėtų būti parinktas atitinkamas popieriaus dydžiui ir spalvai.
Rašymo įrankio pasirinkimas
Įprastai laiškams rašyti naudojami rašikliai ar tušinukai. Siūlome rinktis juodos arba mėlynos spalvos rašalo įrankį – šios spalvos yra laikomos standartu, ypač rengiant oficialius laiškus. Įsitikinkite, kad Jūsų rašalo įrankis neplėšo popieriaus ir rašalo nuo jo nesitepa.
Laiškų rūšiavimas pagal tipą
Prieš pradedant rašyti laišką, apsvarstykite, kam jis bus skirtas ir koks yra jo tikslas. Tai padės nustatyti, ar laiškas turėtų būti formalus, ar neoficialus. Formalūs laiškai dažniausiai siunčiami institucijoms, organizacijoms, įmonėms, o neoficialūs – draugams, šeimos nariams ar pažįstamiems. Taip pat atkreipkite dėmesį į tonaciją: oficialiame laiške naudojama korektiška ir mandagi kalba, o neoficialiame leidžiama daugiau laisvės ir šiltesnis tonas.
Rengiant laišką, svarbu nepamiršti, kad jo turinys yra svarbiausias elementas. Aiškiai ir tiksliai suformuluokite mintis, nepalikite vietos dviprasmybėms. Jei laiškas reikalauja atsakymo ar konkrečių veiksmų, apie tai informuokite laiško gale, taip pat nepamirškite paminėti pageidaujamą atsakymo laikotarpį.
Laikantis aukščiau išdėstytų laiško rengimo pagrindų, turėsite geras sąlygas suformuoti tinkamą ir efektyvų laišką, tinkantį tam tikrai situacijai. Atsiminkite, kad laiško rašymas – tai ne tik formali procedūra, bet ir galimybė aiškiai ir maloniai bendrauti su kitais, todėl verta įdėti šiek tiek daugiau pastangų ir dėmesio.
Adresato informacijos nurodymas: kaip teisingai paruošti laišką siuntimui
Kiekvienas, kas nors kartą siuntė laišką, žino, kad svarbiausia užtikrinti, jog jis pasiektų gavėją. Tam reikia teisingai ir aiškiai nurodyti adresato informaciją. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip tinkamai išdėstyti adresą ant voko, kad laiškas nepaklystų pašto labirintuose, ir paminėsime keletą tarptautinių laiškų siuntimo subtilybių.
Adreso išdėstymo ant voko tvarka
Kai laikome voką taip, kad užklijavimo juosta būtų viršuje, adresatą turime nurodyti šiek tiek dešinėje pusėje apačioje. Vienas iš esminių momentų – aiškumas ir tvarkingumas. Aiškiu, didelėmis raidėmis įrašykite gavėjo vardą ir pavardę, tada, atskirtose eilutėse, nurodykite gavėjo adresą: gatvę, namo numerį, pašto kodą bei miestą, šalį (jei laiškas siunčiamas ne vidaus šalies paštu). Štai keletas svarbių punktų:
- Fizinio asmens vardas ir pavardė arba juridinio asmens pavadinimas.
- Gatvės pavadinimas, namo ir buto numeris – be jokių sutrumpinimų.
- Pašto kodas ir miestas – tai palengvina pašto darbuotojams greitai apdoroti siuntinius.
- Šalis – būtina tarptautiniams siuntiniams, rašoma didžiosiomis raidėmis.
Tarptautinių siuntinių ypatumai
Kuomet laiškas keliauja už šalies ribų, būtina atsižvelgti į keletą svarbių aspektų. Tarptautiniai pašto kodai, šalių pavadinimų rašybos ypatumai gali skirtis, todėl svarbu pasidomėti, kaip konkretioje šalyje priimtina rašyti adresą. O štai keletas patarimų:
- Tinkamai nurodykite tarptautinį pašto kodą – jis skiriasi nuo vietinio pašto kodo.
- Šalies pavadinimą rašykite anglų kalba arba gavėjo šalies oficialiąja kalba.
- Jei laišką siunčiate į didelę šalį, nurodykite ir valstijos ar provincijos pavadinimą.
- Patikrinkite, ar reikalinga muitinės deklaracija, ir ar ją reikia pridėti prie siuntinio.
Siuntimo kainos priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip siuntimo greitis, siuntinio svoris, matmenys ir pasirinktas pašto tiekėjas. Dėl tikslių kainų geriausia kreiptis į artimiausią pašto skyrių arba patikrinti pašto paslaugų teikėjo internetinį puslapį, kadangi kainos nuolatos keičiasi ir priklauso nuo konkrečių pasiūlymų.
Taigi voko adresavimas – tai atsakingas darbas, garantuojantis, kad Jūsų laiškas pasieks adresatą nepaklydęs. Laikydamiesi šių paprastų taisyklių ir patarimų, galite būti ramūs, kad laiško turinys bus pristatytas saugiai ir laiku.
Pasveikinimas ir įžanga: kaip tinkamai rašyti?
Sveikinimas yra pirmoji laiško ar žinutės dalis, todėl svarbu, kad jis būtų parašytas atsižvelgiant į kontekstą ir santykį tarp siuntėjo ir gavėjo. Pasirinktas sveikinimo tonas gali nulemti tolesnio bendravimo pobūdį ir sukurti pirmąjį įspūdį. Tad kaip tinkamai susirašyti laiškus skirtingomis aplinkybėmis ir kokius pasveikinimus rinktis?
Formalus pasveikinimas
Norint sukurpti formalų pasveikinimą, reikėtų naudoti gavėjo vardą ir pavardę arba atitinkamą kreipinį, pavyzdžiui „Gerbiamas” ar „Gerbiamoji”. Jeigu kalbama apie verslo laišką, tuomet pradžioje galima naudoti tokius žodžius kaip „Pagarbiai” ar „Sveiki”, o tuomet pereiti prie gavėjo pavadinimo ar darbo pozicijos. Formalus sveikinimas reiškia sąmoningą tam tikrų etikečių ir normų laikymąsi.
- „Gerbiamas direktoriau,”
- „Sveiki p. Kaziui,”
Neformalus pasveikinimas
Jeigu laišką rašote draugui, šeimos nariui ar artimam žmogui, sveikinimo tonas gali būti šiltesnis ir asmeniškesnis. Paprastai tokie sveikinimai yra netiesmukiniai ir atspindi artimesnį ryšį tarp siuntėjo ir gavėjo.
- „Labas, kaip sekasi?”
- „Sveikas, Tomas!”
Teisingas pasveikinimas suteikia aiškumo ir sklandumo tolesniam bendravimui, todėl visada galvokite apie kontekstą prieš pasirenkant sveikinimo frazę.
Reikėtų prisiminti, kad kainų klausimais reikia būti atidiems ir tiksliais remiantis patikimais šaltiniais. Jeigu tikslūs duomenys nėra prieinami, verčiau išsakyti kainų tendencijas ar intervalus, pavyzdžiui, „Prekių kainos šiuo metu yra didesnės dėl sezoninių svyravimų” arba „Paslaugų įkainiai šioje sferoje svyruoja nuo… iki…”.
Šiame straipsnyje pateikta informacija yra tik dalis to, kaip tinkamai reikėtų rašyti sveikinimus skirtingose situacijose. Svarbiausia prisiminti, kad kiekviena bendravimo aplinkybė yra unikali ir reikalauja individualaus požiūrio.
Pagrindinės laiško dalies rašymas
Laiškas – tai asmens ar organizacijos būdas palaikyti ryšį, perduoti informaciją arba išreikšti jausmus. Šiame straipsnyje mes susikoncentruosime į tai, kaip reikėtų rašyti pagrindinę laiško dalį, kad mūsų žinutė būtų aiški ir suprantama. Tai yra labai svarbu, nes netinkamai perteikta informacija gali sukelti daug nesusipratimų.
Kaip struktūrizuoti mintis?
Renkantis informaciją pagrindinei laiško daliai, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas logiškai ir aiškiai mintų pateikimui. Kiekvieną mintį galima išdėstyti atskirame paragrafe, kad skaitytojas galėtų lengvai stebėti teksto eigą. Pradėkite nuo bendresnės informacijos ir palaipsniui pereikite prie konkretesnių detalių.
Naudojimas paprastos ir aiškios kalbos
Paprasta ir aiški kalba – tai raktas į sėkmę norint būti išgirstam ir suprastam. Venkite sudėtingų sakinio konstrukcijų, žargono ar techninių terminų, kurie gali būti nežinomi laiško gavėjui, nebent esate tikras, kad jis juos supras. Taip pat saugokitės gramatikos klaidų, nes jos gali trukdyti suprasti pagrindinę žinutės idėją.
Kaip išreikšti pagrindines mintis ir emocijas?
Kuomet reikia pabrėžti svarbias mintis ar išreikšti emocijas, tai darykite atsargiai. Pabrėžkite esmines idėjas, kartodami svarbiausius teiginius arba naudodami taip vadinamas „būsenos žymes” – žodžius ar frazes, rodančias, kad tai, ką rašote, yra ypač svarbu. Dėl emocijų išraiškos, būkite nuoširdūs ir atviri, tačiau laikykitės profesinio etiketo – per daug asmeniškų emocijų įtraukimas gali suveikti ne Jūsų naudai.
- Struktūrizuokite laišką naudodami aiškią seka – pradėkite nuo bendro įvado, eikite prie detalesnės informacijos, baigkite trumpu apibendrinimu.
- Aiškiai ir glaustai išdėstykite pagrindines idėjas.
- Vengkite dviprasmybių ir aiškiai išreikškite savo lūkesčius arba prašymus.
- Emocijas bei asmeninius vertinimus reikškite saikingai ir pagal situacijos kontekstą.
Atminkite, kad tinkamai parašyta pagrindinė laiško dalis ne tik padeda informaciją pateikti sklandžiai ir suprantamai, bet ir sukuria gerą bendravimo atmosferą tarp siuntėjo ir gavėjo. Be to, aiškus ir struktūrizuotas pranešimas parodo Jūsų profesionalumą ir pagarbą laiško gavėjui.
Laiško užbaigimas ir atsisveikinimas: kaip tai padaryti kultūringai?
Rašant laiškus, tiek spausdintus, tiek elektroninius, svarbu ne tik tai, ką pasakome, bet ir kaip tinkamai susieiname savo mintis. Laiško pabaiga yra lygiai tokia pat reikšminga kaip ir jo pradžia, nes ji palieka pastebimą įspūdį laiško gavėjui. Mūsų skyrius susitelkia būtent ties laiško užbaigimo ir atsisveikinimo etiketu, kad Jūsų laiškas atrodytų profesionalus ir malonus.
Tinkamos baigiamosios frazės
Vienas iš laiško užbaigimo pagrindų yra tinkama atsisveikinimo frazė. Joje svarbu atsižvelgti į kontekstą ir laiško toną.
- Formaliame laiške tinkami būtų tokie atsisveikinimai kaip: „Nuoshirdui,” „Geriausi linkėjimai,” ar „Pagarbiai,”.
- Mažiau formaliose aplinkybėse galima rinktis švelnesnius atsisveikinimus: „Linkėjimai,” „Viso gero,” ar „Lauksiu atsakymo,”.
- Draugiškame laiške gali būti naudojamos atsipalaidavusios ir šiltos frazės: „Iki pasimatymo,” „Ačiū, kad skaitėte,” ar „Smagaus vakaro,”.
Laiško pasirašymas
Po atsisveikinimo frazės yra įprasta palikti vietą pasirašymui. Jeigu tai spausdintas laiškas, tinkamiausia palikti keletą laisvų eilučių savo vardu ir pavardę parašyti ranka. Elektroniniame laiške parašas gali būti įtrauktas kaip tekstas, kartais su kontaktiniais duomenimis ar net su nuoroda į asmeninį profilį ar tinklalapį.
Papildoma informacija laiške
Kartais laiško pabaigoje gali prireikti nurodyti papildomą informaciją. Jeigu laiške yra pridedama failų, reikėtų aiškiai nurodyti, kad laiškas turi priedus. Tai dažniausiai daroma prieš pasirašymą, frazėmis kaip „Prisegu failus,” ar „Prieduose rasite…”. Kartais, kai norime papildyti laišką informacija, kurią prisiminėme rašydami anksčiau, taikomas post scriptum (PS) būdas. PS yra trumpai ir tikai svarbiausia papildomai informacijai perduoti.
Atidumas detalėms rašant laiškus yra vertinamas ir demonstruoja autoriaus profesionalumą ir gerą manierą. Tinkama laiško pabaiga ir pasirinktas atsisveikinimas gali stipriai paveikti Jūsų laiško gavėjo įspūdį ir netgi nulemti atsakymo pobūdį.
Laiško peržiūra ir išsiuntimas: pagrindiniai žingsniai
Kiekvienas, kuris rašo laišką, žino, kad tai ne tik informacijos perdavimo įrankis, bet ir asmenybės, išsilavinimo bei dėmesio detalėms atspindys. Šiame straipsnyje aptarsime, kokios yra svarbiausios laiško peržiūros bei išsiuntimo taisyklės, kad užtikrintume, jog mūsų laiškas pasieks gavėją tinkamai ir paliks gerą įspūdį.
Rašybos ir gramatikos tikrinimas
Prieš siunčiant laišką, būtina atlikti kruopščią rašybos bei gramatikos klaidų tikrinimą. Klaidos laiške gali pakenkti bendruoju pranešimo įspūdžiui ir netgi sukelti nesusipratimus. Peržiūrėkime keletą pagrindinių aspektų, kuriuos reikėtų įvertinti:
- Ar teisingai išdėstyta sakinių struktūra ir naudojami laikai.
- Ar nėra dviprasmiškų žodžių, kurie galėtų būti suprasti ne taip, kaip norėjote.
- Ar laiške nėra neaiškiai išsakytų minčių, kurios reikalautų papildomos paaiškinimo.
- Ar punktuacija padeda aiškiai išskirti mintis ir suteikia reikiamą intonaciją.
Nekokybiškai parašytas laiškas gali ne tik prastai atspindėti siuntėjo įvaizdį, bet ir pakenkti bendravimo tikslams.
Laiško paruošimas siuntimui
Net ir laiškui parašius be klaidų, svarbu pasirūpinti jo išvaizda ir teisinga pateikimo tvarka. Paprastai laišką reikia:
- Sulankstyti pagal standartus, kad jis tilptų į voką.
- Teisingai įdėti laišką į voką. Paprastai tai daroma taip, kad atverčiant voką gavėjo vardu būtų galima perskaityti pirmiausia.
- Užklijuoti voką, užtikrinant, kad jis neatsiklijuotų transportavimo metu.
- Paženklinti voką pašto ženklu, kuris atitinka laiško svorį ir siuntimo greitį. Čia svarbu pasikonsultuoti su pašto darbuotoju ar pasinaudoti pašto svarstyklių bei kainoraščiais, kad išvengtumėte neteisingo ženklo panaudojimo.
Svarbu pažymėti, kad pašto ženklo kaina priklauso nuo laiško svorio ir siuntimo greičio. Jei laiškas siunčiamas į kitą šalį, tarptautinio siuntimo kainos gali skirtis. Pašto mokesčiai kasmet gali keistis, todėl aktualias pašto paslaugų kainas reikėtų patikrinti pašto tarnybos svetainėje arba tiesiogiai pašto skyriuje.
Laikydamiesi šių paprastų, tačiau svarbių laiško rengimo ir išsiuntimo taisyklių, užtikrinsite, kad jūsų laiškas ne tik pasieks adresatą saugiai ir laiku, bet ir paliks teigiamą įspūdį apie jūsų rūpestingumą ir profesionalumą.
Elektroninis laiškas – moderni alternatyva tradiciniam laiškui
Laikų bėgyje laiško rašymo menas išgyveno reikšmingus pokyčius. Nuo ranka rašytų vokų iki tuoj pat pasiekiamų elektroninių laiškų, ši komunikacijos forma tebėra nepakeičiama informacijos perdavimo ir bendravimo priemonė. Šio straipsnio tikslas – detaliau pažvelgti į elektroninių laiškų savybes, kurios padeda mums efektyviau bendrauti šiuolaikiniame pasaulyje.
El. pašto adreso svarba
Elektroninio laiško rašyme vienas iš esminių elementų – el. pašto adresas. Jis atlieka panašią funkciją kaip fizinis adresas ant tradicinio laiško voko, tačiau yra skirtas ne fizinėms vietoms, bet elektroninėms dėžutėms internete. El. pašto adresas turi būti įvestas teisingai, nes net maža klaida gali lemti, kad laiškas niekada nepasieks gavėjo.
Temos eilutės reikšmingumas
Kita svarbi elektroninio laiško dalis – temos eilutė. Ji turėtų būti aiški ir glausta, kad gavėjas iškart žinotų laiško turinio esmę. Temos eilutė padeda gavėjui spręsti, kaip skubiai reikia atidaryti ir perskaityti laišką, taip pat palengvina laiškų paiešką ir tvarkymą el. pašto dėžutėje.
Funkcijos CC ir BCC
Dar du svarbūs aspektai – tai „CC“ (angl. Carbon Copy) ir „BCC“ (angl. Blind Carbon Copy) funkcijos. „CC“ naudojama tada, kai norima, kad laišką matytų ne tik pagrindinis gavėjas, bet ir kiti asmenys. Tuo tarpu „BCC“ naudojama, kai norima informaciją išsiųsti keliems žmonėms taip, kad jų el. pašto adresai nebūtų matomi vieni kitiems. Tai ypač svarbu dėl privatumo ir profesionalumo išlaikymo.
Elektroninio laiško rašymas suteikia daugybę galimybių greitai, efektyviai ir saugiai bendrauti tiek asmeniniais, tiek profesiniais reikalais. Taigi, pasinaudodami šiomis moderniomis galimybėmis bei paisydamas nurodytų patarimų, galite tapti žinute siunčiančios elektroninės komunikacijos meistru.
Dažnai daromos klaidos rašant laiškus
Rašymo menas yra vienas svarbiausių bendravimo įgūdžių tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime. Tačiau net ir mūsų skaitmeninio amžiaus epochoje, kai elektroniniai laiškai valdo pasaulį, dažnai susiduriame su klaidomis, kurių galime išvengti. Siekiant pagerinti laiškų kokybę ir užtikrinti, kad jūsų pranešimas būtų aiškiai perduotas, yra būtina atkreipti dėmesį į keletą esminių dalykų. Toliau pateikti patarimai padės išvengti rašant laiškus dažniausiai pasitaikančių klaidų.
Netinkamas kreipinys ir pasveikinimas
Pirmasis įspūdis yra labai svarbus, todėl netinkamas kreipinys gali sukelti neigiamą reakciją. Įsitikinkite, kad žinote, kaip teisingai kreiptis į gavėją, ir naudokite atitinkamas pasveikinimo formas priklausomai nuo laiško formalumo lygio.
Nepakankamas dėmesys gramatikai ir rašybai
Klaidinga gramatika ir rašyba gali ne tik pabloginti laiško suvokimą, bet ir sukelti abejonių dėl jūsų profesionalumo. Naudojant šiuolaikines technologijas vertėtų pasitelkti įvairius tekstų tikrinimo įrankius, kurie padės išvengti akivaizdžių klaidų.
Per ilgas arba per trumpas turinys
Laiško turinys turėtų būti pritaikytas prie gavėjo poreikių – neišsamus pranešimas gali sukelti papildomus klausimus, o pernelyg išplėstas tekstas – prarasti gavėjo dėmesį. Svarbu atrasti aukso viduriuką bei tiksliai ir aiškiai išdėstyti savo mintis.
Nepatogus skaitymui formatavimas
Netinkamas laiško formatavimas gali trukdyti skaitymui ir suvokimui. Reikėtų vengti ilgų teksto blokų, o svarbiausią informaciją išskirti sąrašu, naudoti pastraipas ir tarpus.
- Įsitikinkite, kad laiškas kreipiasi į teisingą asmenį.
- Naudojant įvairias kalbos taisykles, išvengsite gramatikos klaidų.
- Išlaikykite tinkamą laiško turinio ir apimties pusiausvyrą.
- Formatuokite laišką taip, kad jis būtų lengvai skaitomas.
Atminkite, kad rašant laiškus svarbiausia yra aiškumas ir profesionalumas. Net ir nedidelės klaidos gali turėti didelę reikšmę gavėjo akimis, todėl prieš siunčiant laišką visada verta jį atidžiai peržiūrėti. Taip pat nepriklausomai nuo laiško tipo, verta atsiminti, kad būtent turinys yra svarbiausias – jis turėtų būti aiškus, koncizas ir teikiantis vertę skaitytojui.
Laiško rašymo menas
Laiško rašymas yra kaip menas, kuris reikalauja kantrybės, dėmesio ir gebėjimo išreikšti mintis žodžiais. Šioje veikloje slypi ne tik asmeninės ar profesinės žinutės perdavimas, bet ir ryšio su pašnekovu palaikymas. Nors šiandien ryšio priemonių yra labai daug, nuoširdus ranka parašytas laiškas ar gerai suformatuotas elektroninis laiškas vis dar turi savo nepakeičiamą vietą komunikacijoje. Todėl, pateiksime keletą patarimų, kaip tobulinti laiško rašymo įgūdžius.
Laiško struktūra
Laiško struktūra yra svarbi norint, kad žinutė būtų aiškiai suvokta. Pirmiausia, reikėtų pradėti nuo kreipinio. Tai gali būti formalus „Gerbiamasis”, „Brangioji” arba neformalus „Sveiki”, „Labas”, priklausomai nuo laiško pobūdžio ir gavėjo su kuriuo bendraujate. Toliau turėtumėte aiškiai išdėstyti laiško tikslą įvade. Pagrindinėje laiško dalyje kiekvieną mintį reikėtų išdėstyti atskirame pastraipoje, tai padės išlaikyti aiškumą ir struktūrą. Užbaigiant, svarbu parašyti mandagų pabaigos sakinį bei pasirašyti, net elektroninis laiškas turėtų būti pasirašytas jūsų vardu.
Stilius ir Tonas
Labai svarbu atsižvelgti į stilių ir toną rašant laišką. Jeigu tai verslo laiškas, būtina išlaikyti formalų toną ir naudoti atitinkamą terminiją. Kasdieniniam ar draugiškam laiškui tinka laisvesnis stilius. Nepaisant to, venkite pernelyg susipažindinčio tono, jei nesate artimi su žmogumi, kuriam rašote.
Kalbos tikslumas
Gramatikos ir skyrybos klaidos gali ne tik pakenkti laiško suprantamumui, bet ir priversti gavėją abejoti jūsų profesionalumu. Pirmiausia, rinkitės aiškius ir suprantamus žodžius, atidžiai peržiūrėkite savo tekstą klaidų ieškodami ir, jei reikia, naudokite kalbos tikrinimo priemones.
Asmeninis prisilietimas
Nors šabloniniai laiškai yra veiksmingi kuriant daug laiškų, asmeninis prisilietimas gali sustiprinti ryšį su gavėju. Asmeninį prisilietimą galite įnešti paminėdami ankstesnio susirašinėjimo detales ar aktualius įvykius, kurie yra svarbūs laiško gavėjui.
Vizualinis patrauklumas
Vienas iš būdų padaryti laišką patrauklesnį yra tinkamas jo formatavimas. Tekstas neturėtų būti per daug glūdintis, todėl rekomenduojamas pakankamas tarpas tarp pastraipų. Į elektroninius laiškus galima įterpti atitinkamus paveikslėlius, kad perteikti emocijas ar paaiškinti sudėtingesnius punktus.
Praktiniai patarimai
- Laikykitės laiško tema ir nešvaistykite žodžių nereikšmingose detalėse.
- Įsitikinkite, kad adresatas aiškiai supranta, kokią veiksmą iš jo tikite po laiško perskaitymo.
- Saugokite laiškų kopijas, kad galėtumėte sekti susirašinėjimo eigą.
- Prieš siųsdami laišką, perskaitykite jį garsiai – taip lengviau pastebėsite klaidas ar nesuprantamas vietas.
Išugdyti įgūdžių rašyti gerus laiškus reikalauja laiko ir praktikos, bet tai padeda geriau reikšti mintis ir stiprina santykius su pašnekovais. Tad mokinkitės ir tobulėkite, nes investicija į savo rašymo įgūdžius atsiperka ilgainiui, tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime.