Gerbera: Kaip Auginti Ir Prižiūrėti?

Gerbera yra augalų rūšis, priklausanti Astrinių šeimai. Jos yra žinomos dėl savo spalvingų ir didelių žiedlapių, kurie gali turėti įvairias spalvas, įskaitant raudoną, geltoną, oranžinę, rožinę ir tamsiai raudoną. Gerberos yra dažnai naudojamos kaip dekoratyviniai elementai patalpose ir gėlių puokštėse, taip pat yra labai vertinamos kaip dovana. Gerbera yra viena iš populiariausių ir mylimiausių gėlių. Jos spalvingi ir gražūs žiedlapiai patraukia dėmesį ir suteikia jaukumo kiekvienoje patalpoje. Auginant gerberas reikia atsižvelgti į saulės, vandens ir žemės reikalavimus, kad jie galėtų augti ir vystytis sveikai. Šiame straipsnyje mes pasidalinsime informacija, kaip auginti ir prižiūrėti gerberas, kad jie atitiktų jų geriausią grožį ir sveikatą.

Kaip auginti Gerberą?

Gerberos mėgsta šviesią ir vėsą vietą, tačiau reikia išvengti tiesioginių saulės spindulių, ypač karštuoju metų laiku. Jie reikalauja reguliaraus laistymo, bet neperlaistymo, kad nebūtų sukelta puvimo. Žemė turi būti gerai nusausinta ir turėti gerą drenažą, kad vanduo nekauptųsi žemėje. Gerberos turi būti tręšiamos kas 2 – 3 savaites su specialiais augalų maisto papildais, kad būtų užtikrintas jų augimo ir žydėjimo vystymasis. Būtina stebėti ir kontroliuoti vabzdžių ir ligų atsiradimą, kad būtų užtikrintas gerberų sveikumas.

Geriausios sąlygos gerberos auginimui yra:

 • Šviesa: Gerberos mėgsta šviesią vietą, bet reikia išvengti tiesioginių saulės spindulių. Optimali vieta yra pietinė ar pietrytinė sritis su šešėliu nuo karščio. Gerberos reikalauja daug saulės šviesos, kad galėtų augti ir formuotis. Norint auginti sveikas gerberas, reikia, kad jos gautų bent 6 valandas per dieną tiesioginės saulės šviesos. Optimaliausia, jei augalas gauna 8 – 12 valandų saulės šviesos per dieną. Jei norite auginti gerberas namuose, jas reikia laikyti saulėtoje vietoje, tokiu kaip languotas balkonas arba palangė. Reikia atkreipti dėmesį, kad gerbera neturi būti tiesiogiai eksponuojama saulės spinduliams. Geriausia, jei augalas yra uždengtas nuo tiesioginių saulės spindulių.
 • Laistymas: Gerberos reikalauja reguliaraus laistymo, bet neperlaistymo, kad nebūtų sukelta šaknų puvimo. Būtina stebėti žemės drėgmę ir laistyti tik tada, kai žemė yra sausa. Būtina stebėti dirvožemio drėgnumą ir laistyti tik tada, kai jis išdžiūsta. Gerberos geriausiai auga vandeningoje aplinkoje, todėl rekomenduojama jį laistyti vandeniu kambario temperatūros. Laistant reikia purkšti vandenį ant dirvožemio, kad jis būtų vienodai drėgnas. Svarbu nepurkšti vandens ant lapų, nes tai gali sukelti lapų puvimą. Jei oras yra labai sausas, gerberą reikia purkšti vandeniu ir ant lapų. Vasarą reikia laistyti dažniau nei žiemą, kai augalas yra aktyvesnis.
 • Žemė: Gerberos reikalauja gerai nusausintos ir gerai drenuojančios žemės, kad vanduo nekauptųsi žemėje. Gerberos geriausiai auga švelniuose, vidutiniškai drėgnuose ir gerai nusausintuose dirvožemiuose. Dirvožemis turėtų būti lengvas, gilus, turtingas organinių medžiagų, taip pat turi būti geros aeracijos. Labai svarbu, kad dirvožemis būtų gerai išdžiovintas, kad būtų sutvirtintas ir sudrėkintas. Taip pat rekomenduojama pridėti šiek tiek smėlio, kad padidėtų dirvožemio drenažas.
 • Maistinės medžiagos: Gerberos turėtų būti tręšiamos kas 2 – 3 savaites nuo pavasario iki rudens, kad būtų užtikrintas jų augimo ir žydėjimo vystymasis. Rekomenduojama naudoti mineralines trąšas, kurios turi būti purškiamos ant žemės aplink gerberą. Jei augalas yra labai drėgnas, trąšos turi būti purškiamos ant lapų. Norint pasiekti geriausius rezultatus, reikia laikytis instrukcijų ant trąšų pakuotės. Kai kurios trąšos turi būti praskiedžiamos, kol jos yra patogios naudoti. Vidutiniškai, trąšos turi būti purškiamos 2 – 3 kartus per sezoną.
 • Temperatūra: Gerberos mėgsta vėsias sąlygas, tačiau turi būti apsaugotos nuo šalčio ir stiprių vėjų. Optimali temperatūra yra nuo 10 iki 30 laipsnių Celsijaus. Gerberos geriausiai auga esant vidutinei temperatūrai, kuri yra nuo 16 iki 24 laipsnių Celsijaus. Šilčiau nei 24 laipsniai Celsijaus gali sukelti šaknų puvinį, o žemesnė temperatūra gali sukelti žiedų ir lapų nudegimus. Esant žemai temperatūrai, rekomenduojama gerberą laikyti kuo toliau nuo šildymo įrenginių.

Siekiant užtikrinti gerberų sveikatą ir grožį, reikia laikytis šių sąlygų ir stebėti vabzdžių ir ligų atsiradimą, kad būtų galima laiku imtis priemonių.

Kaip prižiūrėti Gerberą?

Norint tinkamai prižiūrėti gerberą reikia laikytis šių patarimų:

 • Laikyti gerberą šviesioje ir vėsioje vietoje, kur nereikia šildymo ar šviesos papildomai.
 • Stebėti vandens lygį ir palaikyti jį vienodai, kad gerbera išliktų sveika.
 • Laistyti tik šviežiu vandeniu.
 • Stebėti augalų būklę ir laiku pašalinti sužeistas ir džiovintas lapų dalis.
 • Laiku tręšti, tačiau vengti per didelės trąšų koncentracijos, kad nepažeisti šaknų sistemos.
 • Stebėti užkrėtimo ir laiku gydyti, jei reikia.

Svarbu laikytis šių patarimų, kad gerbera išliktų sveika ir kad ji vystytųsi gerai.

Ligos ir kenkėjai:

Gerberos yra paplitę ir populiarūs augalai, tačiau jie gali būti labai jautrūs daugeliui ligų ir kenkėjų. Labiausiai paplitusios ligos yra miltligė, balti lapai, lapų puvinys ir pelėsiai. Šios ligos gali sukelti žiedų, lapų ir stiebų nudegimus, o kenkėjai, tokie kaip voratinklinės erkės ir vikšrinės erkės, gali sugadinti augalo lapus. Norint užkirsti kelią ligoms ir kenkėjams, reikia užtikrinti, kad augalas gautų tinkamą apšvietimą, laikytųsi rekomenduojamų auginimo instrukcijų, pašalintų pažeistus ir ligotus lapus, stiebus ir žiedus, ir reguliariai vartotų fungicidus.